22 вересня 2015 року в Харківському кризовому інфоцентрі відбулась прес-конференція, присвячена питанням судової реформі, а саме змінам до Конституції України в частині правосуддя з урахуванням висновків Венеціанської комісії. Спікери: Людмила Волкова – суддя Харківського окружного адміністративного суду, Вікторія Кицюк – суддя Солом’янського районного суду міста Києва. На думку суддів, зміни до Конституції відповідають вимогам європейських стандартів та принципам верховенства права. Позитивним є усунення певного політичного впливу на суддю. Залишається лише “церемоніальна” функція Президента по призначенню суддів за подачею Вищої Ради правосуддя. Верховна Рада усувається від цього процесу. Позитивом є і те, що збільшується мінімальний вік – до 30 років, та стаж роботи – до 5, що дає можливість обрання суддею людини з більшим життєвим досвідом. Позитивом також є посилення відповідальності за неправильно вказане майно в декларації – аж до звільнення. Дозволяється участь не лише професійних адвокатів в цивільних справах, що особливо важливо для незаможних верств населення. Проект змін дозволяє забезпечити незалежність та імунітет суддів, що потрібно в першу чергу для самих громадян. Кожен із нас, коли приходить в суд, сподівається на відновлення та захист своїх прав і бажає отримати справедливе рішення.
Спірними є положення, які стосується суддів, що перебувають на першому п’ятирічному терміні. Згідно з тимчасовими положеннями, їх повноваження припиняються і вони мають брати участь у процесі обрання за новим законом. Венеціанська комісія запропонувала застосовувати до цієї категорії спрощену процедуру. Не зважаючи на ці зауваження, в цілому судді підтримують проект судової реформи.
Для оновлення судів пропонується оголосити конкурс на вакантні посади. Можна також прибрати з закону про судоустрій вимоги про стаж роботи для апеляційних суддів, тобто дати можливість тим, хто не обіймав суддівські посади.
Слід підвищити відповідальність тих, хто дискредитує судову систему, але на засадах принципів верховенства права. Проте, відповідальність має носити індивідуальний характер. Вже передбачено, що всі мають пройти кваліфікаційне оцінювання, а за необхідністю скласти іспит. Розроблений його Порядок, який затверджений Вищою кваліфікаційною колегією, та перебуває на узгодженні в Раді Суддів України.
“Євромайдан Харків”: на жаль за цей час так і не проведена люстрація суддів. Не покарані навіть найбільш одіозні. Лише зараз спрямований до Президента проект змін до Конституції в частини правосуддя, який ще потребує громадського обговорення. Виникає питання, чи не зростає можливість маніпуляцій з боку президентської гілки влади. На наш погляд, судова система настільки хвора, що потребує повної люстрації та перезавантаження!
© “Євромайдан Харків”, Сурен Кочарян
Відео сайту: