Харківські кооперативні схеми по безкоштовному відчуженню земельних ділянок “для своїх” працюють навіть після Революції Гідності. Це не залишилось в 2008-2010 роках, бо земля в Лісопарку ще є і її треба встигти “подарувати” кому треба.
15 вересня 2015 року Господарський суд Харківської області прийняв рішення (http://reyestr.court.gov.ua/Review/50935356), яким відмовив у задоволенні позову прокуратури Харківської області до Харківської міської ради та Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Резиденція». Суд відмовив у скасуванні п. 5 додатку 2 до рішення 33 сесії Харківської міської ради 6 скликання “Про надання земельних ділянок для будівництва об’єктів” від 23.04.2014 р. №1551/14 тим самим, залишивши у власності кооперативу земельну ділянку площею 3,0 га (кадастровий номер 6310136600:10:001:0200), по Білгородському шосе, 34.
Навіть за нормативно-грошовою оцінкою, яка зазвичай менше ринкової, вартість земельної ділянки складає 12 879 600 грн.
Звертає увагу, що прокуратура чомусь одночасно не ставила питання про повернення земельної ділянки у власність територіальної громади м. Харкова. Однак більш питань виникає до судового рішення.
По-перше, суд не погодився із прокуратурою у тому, що рішення Харківської міської ради про передачу у власність ОК «ЖБК «Резиденція» прийнято у порушення вимог ст. 41 Земельного кодексу України та низки статей Житлового кодексу УРСР. Зокрема члени кооперативу повинні перебувати на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов, та їх вік не повинен перевищувати 30 років. Число членів кооперативу не може бути менше 5 чоловік.
Відмова суду від застосування цих норм є порушенням закону. Вищий господарський суд України, при розгляді позовів про скасування рішень Харківської міської ради про виділення земельних ділянок житлово-будівельним кооперативам, вже вказував, що ці норми підлягають обов’язковому застосуванню і рішення судів на користь міської ради скасовував. Ось приклад такого рішення –http://reyestr.court.gov.ua/Review/51937586
По-друге, суд, щоб залишити в силі рішення міськради, вказав наступне припущення: «Хоча станом на час прийняття оскаржуваного рішення члени кооперативу не перебували на квартирному обліку, але мали право бути взятими на такий облік». Однак рішення суду може ґрунтуватися тільки на встановлених фактах, підтверджених належними доказами, а не на довільних припущеннях.
Заснували ОК «ЖБК «Резиденція» в листопаді 2009 року.У ОК «ЖБК «Резиденція» було чотири засновники – Олександр Коровкін, Сергій Руденко, Олексій Стародубов та Олександр Тімій. (фото 2). Юридична адреса на той час ОК «ЖБК «Резиденція» була – м. Харків, вул. Квітки-Основ’яненка, 7. (фото 3). Контактний телефон ОК «ЖБК «Резиденція» з самого початку і до сьогоднішнього дня залишається незмінним – (057) – 731-10-72. Керівником та підписантом на момент заснування кооперативу був Олександр Коровкін.
Олександр Коровкін є засновником біля десятка схожих кооперативів, які отримували землю за аналогічною схемою. Також Коровкін є бізнес-партнером сина Генадія Кернеса Даніїла Прівалова у ТОВ «Фірма «Діана», яка володіє Сумським ринком у Харкові. Також Коровкін фігурує у засновниках ОК «ЖБК «Фортеця», де його партнерами є Сергій Велигоша, Ілля Співак й Людмила Гудкова. Цей кооператив, який зареєстровано за адресою Котлова, 216, отримав безкоштовно 36,30 га у Помірках. Коровкін є співзасновником ОК «ЖБК «Бархани», який було створено в кінці січня 2010 року, за місяць до того, як міськрада передала йому земельні ділянки. Співзасновниками кооперативу також є Олександр Тімій та Андрій Шаптала. Це саме той Олександр Тімій, який є серед співзасновників ОК «ЖБК «Резиденція». Він разом з Андрієм Шапталою також виступає в ролі засновника ще близько десятка схожих кооперативів. В одному з них – «Дачний обслуговуючий кооператив «Вереск» партнеркою Шаптали раніше була мати екс-губернатора Харківщини Михайла Добкіна – Алла Добкіна. Сьогодні Шаптала займає посаду комерційного директора комунального підприємства «Центральний парк культури і відпочинку ім Горького». Саме він керував реконструкцією парка та купівлею усіх атракціонів.
Сергій Руденко, мешкає в Києві і є також керівником та співвласником ТОВ “Енерджі Петролеум”, яке має юридичну адресу – м. Київ, вул. Олеся Гончара, 42. Також серед власників ТОВ “Енерджі Петролеум” є автрійське ТОВ “Уеллмайнд Інвест ГМБГ”, яким володіють Наталія Джарти, вдова колишнього голови Ради Міністрів АР Крим та близького друга Віктора Януковича Василя Джарти та Павло Омельченко, батько або брат колишнього народного депутата від Партії регіонів, а також зятя покійного Василя Джарти, Валерія Омельченко.
Олексій Стародубов працював у кількох кримських урядах, в тому числі і коли головою Ради Міністрів АР Крим був Василь Джарти. Крім того , протягом декількох років очолював Агентство регіонального розвитку Автономної Республіки Крим.
м. Харків, вул. Квітки-Основ’яненка, 7 є також постійною юридичною адресою ТОВ «Фірма «Діана», яка володіє Сумським ринком у Харкові. Серед співзасновників даної фірми є, як вже було сказано син Генадія Кернеса Даніїл Прівалов, а також близьке бізнес-оточення Г. Кернеса.
(057) 731-10-72 – телефон, який, як контактний телефон, також постійно раніше використовувало ПАТ «НПК-Холдінг». З 1994 по 1999 рр. головою правління ПАТ «НПК-Холдінг» був Геннадій Кернес, також він володів 76% акцій ПАТ «НПК-Холдінг», але в 2015 році він переписав ці акції на свою цивільну дружину – Оксану Гайсинську.
На момент рішення Харківської міської ради про надання ОК «ЖБК «Резиденція» земельної ділянки площею 3,0 га, власниками кооперативу вже були інші особи – Олександр Карташов (також керівник (з 2012р.) і підписант), Олександр Герасименко та Альона Вищнєвецька. Зараз власниками є Олександр Карташов (також керівник і підписант), Альона Вищнєвецька та Юрій Зал (фото 4), який прописаний в одному багатоповерховому будинку по вулиці Краснодарській разом з Олександром Коровкіним.
Юридична адреса ОК «ЖБК «Резиденція» – м.Харків, вул. Котлова, 216. (фото 4). Саме на цю адресу записано дуже багато обслуговуючих кооперативів, які мають або мали безпосереднє відношення до депутата Харківської міської ради Ігоря Аріха, а також до інших людей із бізнес-оточення Харківського міського голови Г.Кернеса.
Юрій Зал є власником ТОВ «Єврострой+». Іншим власником даного підприємства є Віктор Чичибаба. А, керівником та підписантом Вікторія Петрикіна. Вікторія Петрикіна також є керівником і підписантом в ТОВ «Техноспецпро», де одним з власників є Ігор Аріх, депутат Харківської міської ради від партії «Відродження». Також Вікторія Петрикіна є серед власників ОК «ЖБК «Вправний господар». Ще одним з власників цього кооперативу є Денис Аріх, син Ігора Аріха. Кооператив таку ж має юридичну адресу, як і ОК «ЖБК «Резиденція» – м. Харків, вул. Котлова, 216.
Юрій Зал є ще власником ТОВ «Аруба-Інвест», яке також має юридичний адрес – м.Харків, вул. Котлова, 216. Другим власником і керівником цієї фірми є Дмитро Бацун, який нагадаємо був одним із засновників ОК «ЖБК «Ялинка», який отримав від Харківської міської ради безкоштовно десятки гектарів в Лісопарку і якому суд зберіг ці гектари. Про це писав «Харківський антикорупційний центр».https://www.facebook.com/anticor.kharkiv/posts/1654620061480880
Віктор Чичибаба є одним з власників ОК «ЖБК «Амарант». Також серед власників ОК «ЖБК «Амарант» – брат Ігора Аріха – Дмитро Аріх, Олександр Коровкін та Андрій Шаптала. А керівником та підписантом кооперативу є Ольга Солоп, одна з власників ТОВ «Фірма «Діана», яка, як було згадано вище володіє Сумським ринком у Харкові. Також Ольга Солоп є співвласницею, через багато фірм, приміщень та будівель Кінного та Центрального ринків. Також Віктор Чичибаба є співвласником ОК «ЖБК «Лантана» разом з Дмитром Аріхом, Іллею Співаком та Галиною Давидовою. Остання є засновником ТОВ «Паркінг +», яке щороку отримує підрядів від Харківської міськради на ремонт доріг на десятки мільйонів гривень.