18 травня 2016 року в Харкові вшанували пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу. На майдані Свободи зібрались біля двох сотень мешканців та гостей міста, зокрема представники кримськотатарської діаспори, активісти Харківського Євромайдану та інших патріотичних організацій. Про трагічні події 1944 року нагадала представник кримськотатарського земляцтва Аліме Кірімова. 18 травня 1944 р. увесь кримськотатарський народ був виселений з Батьківщини, з Криму. Близько двохсот тисяч жінок, літніх людей та дітей були виселені зі своїх домівок і відправлені у Середню Азію, на Далекій Схід та на Урал. Під час перших днів депортації та заслання загинуло близько 50 % кримськотатарського народу. Зараз, коли пройшло понад 70 років, ми бачимо, що історія повторюється, продовжується геноцид кримськотатарського народу з боку Російської Федерації.
Як нагадав співкоординатор Харківського Євромайдану Володимир Чистилін, вже третій рік поспіль, після Революції Гідності, ми разом з кримськотатарською громадою збираємось вшанувати пам’ять жертв депортації. Вже в березні 2014 р., коли була анексія Криму, харків’яни вийшли і провели першу акцію, і показали в кінотеатрі “Бомер” фільм “Хайтарма”, а також збирали гроші для телеканалу “ATR”. Згодом були різні акції в будь яку погоду, як біля Тараса, так і на майдані Конституції. Харків’яни завжди виходили на акції солідарності. Дуже символічно, зазначив Володимир Чистилін, що сьогодні, один із найбільших проспектів міста, проспект маршала Жукова, ката, зокрема й українців, перейменований на ім’я людини, який захищав кримських татар, генерала Петра Григоренка.
Начальник управління внутрішньої політики ХОДА Ігор Ісаєнко повідомив, що сьогодні розпорядженням голови ХОДА Харків лишився останніх тоталітарних топонімів. Він закликав громадськість взяти під контроль виконання цього розпорядження. Ігор Ісаєнко нагадав, що в травні 2016 року 240 народних депутатів звернулись до міжнародних інстанцій з вимогою визнати депортацію 1944 р. геноцидом кримськотатарського народу. Він закликав харків’ян не забувати, що ми живемо у прифронтовий зоні, та бути готовими до продовження спільної боротьби.
Як нагадала голова українського клубу Слобідчина Вікторія Склярова, рівно рік тому створили п’яти годинну подорож – дослідження ” Харківський Крим” для того щоб розповісти харків’янам про ці події. Дуже мало хто чув, що було наступного дня після початку депортації, коли виявилось, що на косі два села залишились невивезеними. Цих людей забрали, посадили в баржі та затопили в Азовському морі. Тобто у них взагалі не було ніякої можливості залишитись живими. Вікторія Склярова зазначила, що сьогоднішній день для кримських татар має таке ж значення, як для українців День пам’яті жертв голодоморів. Вона також закликала кримських татар частіше ділитися традиціями їхнього народу, сторінками історії, як радісними, так і сумними. Ми будемо з ними пліч-о-пліч стояти та підтримувати, як зможемо!
Голова Харківської обласної організації партії Демальянс Надія Савинська розповіла по історію свої родичів, які хоча і не були кримськими татарами, але також 1944 року були депортовані за надуманими, необгрунтованими звинуваченнями у зраді.
Настоятель Храму Іоанна Богослова отець Віктор провів молебень за жертвами депортації кримськотатарського народу. Він назвав те, що творилося в ті страшні часи, непристойністю. Багато народів зазнавали депортацій в СРСР, але повністю лише один – кримськотатарський. Це унікальний випадок в історії. І тепер продовжується повзуча депортація. Хочуть примусити татар виселитися з Криму. І багато вже виїхало. Проте зараз на часі визнання національно-культурної автономії кримських татар.
На думку відомого громадського активіста, професора Олександра Ющенко, дві системи Гітлера і Сталіна повністю ідентичні. Є фашизм коричневий за національною ознакою, а є червоний за класовою. Слід визнати депортацію кримських татар 1944 р. геноцидом, як і Голодомор 1933 р. Потрібно називати речі своїми іменами. І тоді стане зрозуміло, що таке рашизм. Рашизм – це новий різновид фашизму. Якщо ми у Гітлера бачимо національний фашизм, у Сталіна – класовий, то у Путіна, послідовника Гітлера та Сталіна – ментальний фашизм. І зараз наші браття, кримські татари героїчно протистоять фашизму на своїй рідній землі. Ми маємо пам’ятати про це і підтримувати всіма силами. Це наш обов’язок, наша честь допомогти кримськотатарським браттям!
Співкоординатор Харківського Євромайдану Ігор Рассоха закликав кримських татар до організаційної консолідації, до створення офіційно земляцтва, культурного товариства. Оберіть туди гідних представників. Це дуже важливо для України, демократичних сил Харкова та особливо для самих кримських татар!
Під час заходу активісти читали вірші та лунала пісня Джамали, спеціально присвячена трагічним подіям 1944 р. Представники кримськотатарської спільноти подякували харків’янам за підтримку!
По завершенню мітингу харків’яни приєднались до Всеукраїнської акції “Запали свічку у своєму серці”. Активісти за допомогою лампадок запалили число 72, саме стільки років минуло з часу Депортації, а також герб кримських татар – тамга.
Миллет! Ватан! Къырым!»
Крим – це Україна!
Слава Україні!
Слава кримськотатарському народу!
© “Євромайдан Харків”, Сурен Кочарян (текст, фото, відео)
Відео сайту: