26 червня 2016 року, в День кримськотатарського прапору, в Харкові на майдані Свободи біля намету “Все для Перемоги відбулась акція “Вшануємо символ вільного Криму!” . Організатор – Кримська група Євромайдану.
Голова караїмської громади Харкова Олександр Дзюба зробив короткий екскурс в історію Криму. Він нагадав, що ще за часи першої української держави Київська Русь на півострові існувало Тмутараканське князівство. Олександр Дзюба розповів про кримськотатарську та караїмську символіку: їх походження та значення.
Прапор кримських татар (крим. Qırım bayrağı) — етнічний прапор кримських татар. Являє собою полотнище блакитного кольору, із жовтим гербом (тамгою) у верхньому лівім куті. Блакитний колір — традиційний колір тюркських народів — використовувався ще на стягах Кримського ханства.
Із ханських часів бере свій початок і зображений на прапорі герб — тарак-тамга (крим. taraq tamğa, укр. герб-гребінь), що є родовим знаком Ґераїв, правлячої династії Кримського ханства. Вважається, що першим цей символ почав використовувати засновник Кримського ханства Хаджі I Ґерай.*
На заході було презентовано караїмський національний прапор.**
Професор Олександр Ющенко запропонував розмістити на Державному прапорі України, що має герб, поруч з тризубом – гербом династії Рюриковичів (Київська Русь), герб династії Ґераїв (Кримське Ханство), тому що сучасна Україна є історичною спадкоємницею цих двох великих державотворчих династій. Таким чином міжнародний та конструкційний факт, що Крим – це Україна, а, відповідно, і кримські татари – це українці, буде мати зрозумілу візуалізацію. Він також ще раз зосередив увагу на небезпеці гібридної війни, що веде проти України Путін.
Співкоординатор Харківського Євромайдану Сурен Кочарян нагадав, що наступного дня, 27 червня, відзначається річниця депортації кримських вірмен, греків, болгар та інших народів. “Тоді з півострова були депортовані 15 тисяч греків, 10 тисяч вірмен, 12,5 тисяч болгар та всі кримські цигани. А мету тієї етнічної чистки сформулював нарком держбезпеки Криму Сергієнко: «Нами ставиться завдання зробити Крим новим Кримом зі своїм російським укладом».“*** На думку Сурена Кочаряна, на тепер, після анексії Криму в 2014 році, відбувається повзуча депортація. Тобто кримські татари спеціально ставляться в такі умови, щоб вони самі залишали півострів.
Під керівництвом ініціатору заходу Олени Абіюк учасники заспівали кримськотатарську народну пісню “Мій чарівний Крим” ( “Ey, Guzel Qirim”).
Під час акції кожен міг вплести блакитну стрічку у сітку-візерунок Кримськотатарського прапору, що ми згодом повісили на намет як український оберіг. Не забували і про військових, плели маскувальні сітки для українських захисників.
По завершенню заходу кожен охочий мав можливість подивитись стрічку “Кримські Стежки“, яка є музичним портретом депортованих народів Криму, що зберегли свою душу навіть у вигнанні. Показ відбувся у фан-зоні Євро-2016.
Слава Україні!
Слава кримськотатарському народу!
Крим – це Україна!
© “Інформаційно-аналітичний центр Євро Харків”, Сурен Кочарян
* https://uk.wikipedia.org/wiki/Прапор_кримських_татар
** https://uk.wikipedia.org/wiki/Прапор_караїмів
*** http://www.radiosvoboda.org/content/article/964649.html
Відео сайту (камера – Сурен Кочарян, Борис Редін):
Фото – Сурен Кочарян, Борис Редін