29 січня 2015 року в Харкові відбулась акція вшанування пам’яті Героїв Крут. Активісти зібралися біля пам’ятного каменю. присвяченого ухваленню Декларації про державний суверенітет України. Вони запалили лампадками слова “Герої Крут”. Один з активістів тримав плакат “Знов голодная Москва на Україну прийшла, а московськії кати палять нашії хати”. Як заявив організатор мітингу, серед тих подій, які зараз набувають для нас найбільше актуальне значення є 29 січня 1918 року, коли 300 юнаків стали на захист молодої Української народної республіки. Майже ніхто з оборонців не залишився живим, але їх подвиг став наснагою для багатьох поколінь. Учасники вшанували Героїв Крут спільною молитвою. Активіст Максим розповів більш детально про події 29 січня 1918 року. Співкоординатор Харківського Євромайдану Володимир Чистилін назвав ці події “Перемогою духу”, а Героїв Крут – “Кіборгами 1918 року”. На початку мітингу та по його завершенню музикант співав та грав на старовинному українському народному інструменті. Також під час акції збиралися кошти на допомогу полку Азов.
Разом до перемоги! Слава Україні!
Історична довідка ( Легендарний бій під Крутами: як ”перші кіборги” боронили Київ від росіян):
“На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. 24–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач.
Коли українські війська відступили до станції Крути, на їх підтримку було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів і 20 старшин (офіцерів) та першу сотню (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. До них приєдналися ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.
Після запеклого багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які перебували у резерві, під час відступу потрапили у полон. Наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві. Утрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих, за сучасними підрахунками. Серед них – 37–39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів. На сьогодні вiдомi прізвища 20 з них. Це студенти Народного університету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти університету Св. Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гімназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич (з 6-го класу), Григiр Пiпський (галичанин), Іван Сорокевич (з 7-го класу), Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич (з 8-го класу). Втрати бiльшовицьких військ під Крутами були значними, сягали тільки вбитими 300 вояків”.
ItSector
Leonid Logvynenko
Wasyl Ponomariow
Відео сайту:
Герої Крут! Харків, 29.01.2015. Ч. 1.
Герої Крут! Харків, 29.1.2015. Ч. 2.
Відео від АТН: 29.01.15 – Герои Крут – “киборги” 1918-го года
Відео від “Накипело Live”: 29.01.2015 о 18:00, Харків, Акція: Герої Крут – “кіборги” 1918 року
Відео від Vasil Ponomariov: День Вшанування Героїв Крут! Харків 2015
дек державному суверенітету