26 січня 2015,
Харків, прес-реліз
Меморіальна дошка Юрію Шевельову:
харків’яни виграли позов, але повертати пам’ятний знак не спішитимуть
У “війні пам’ятників”, яка триває в Харкові вже досить давно, з’явився новий поворот. Харків’яни виграли черговий судовий позов проти міської влади, але не поспішатимуть напряму користатися цим здобутком. Натомість займуться освітньою роботою.
Про те, чому активісти не поспішатимуть повернути на законне місце варварськи знищену меморіальну дошку Юрію Шевельову, розкажуть на прес-конференції 26 січня о 14:00 в прес-центрі ХОДА.
Нагадаємо, 25 грудня 2014-го року суд визнав незаконним розпорядження харківського міського голови про демонтаж меморіальної дошки видатному українському вченому-лінгвістові Юрію Шевельову, встановленої у вересні 2013-го року і знищеної за три тижні по тому.
Судове рішення, в тому числі, означає, що додаткових дозволів на встановлення пам’ятного знаку харківська громада не потребує. Єдине, що він має бути виготовлений у межах затверджених міською радою в 2011-му році ескізів.
Вартість встановлення дошки невелика, активісти кажуть, що громадою легко зберуть потрібну суму. Попри це, замовляти нову дошку інінціативна група не поспішатиме. Кажуть, не хочуть створювати зайвої напруги, та й є важливіші питання.
Таких важливих питань у “харківській шевельовській історії” сьогодні, як мінімум, два: інформаційно-освітня робота та покарання винуватих у знищенні меморіального знаку.
“Так склалося, що ім’я Юрія Шевельова, вченого світової слави, у Харкові є точкою напруги, — говорить Вікторія Склярова, координатор Українського Клубу Слобідчини. — Попри те, що всі підозри у колабораціонізмі з Шевельова були зняті ще на початку 50-х, все ж досі знаходяться ті, хто використовує його критику радянського режиму як привід до звинувачень у профашистських поглядах, а разом із ним — громадських активістів, котрі сьогодні намагаються вшанувати пам’ять видатного вченого.
Попри всю безпідставність подібних звинувачень, ми не хочемо підігрівати температуру сьогоднішньої суспільної напруги в Харкові і давати нашим опонентам додатковий привід до демонізації, образ та вандалізму. Ми хочемо, щоб встановлення пам’ятної дошки було
спокійно сприйняте більшістю харківців, тому для початку більше розкажемо їм про те, яким був Юрій Шевельов, у чому цінність його робіт. Наша найближча задача — започаткувати виважений суспільний діалог” а також провести цикл телепрограм про ідеї Юрія Шевельова, розрахований на широке коло глядачів
Говорячи про те, чому популяризація ідей вченого є гостро акутальною у ці дні, активісти нагадують, зокрема, про те, що Юрій Шевельов свого часу зіграв провідну роль у викритті
широковідомої, офіційної в СРСР, версії про спільне походження “братніх слов’янських народів”, розробленої росіянином Шахматовим. Вона не витримала випробування часом і була визнана науковим світом як хибна, спекулятивна і тенденційна. Спроби харківської громадськості вшанувати та увічнити пам’ять земляка наштовхнулись на шалений опір місцевої пост-окупаційної адміністрації. Розпочалась провокативна кампанія шельмування та очорнення особи Юрія Шевельова, цькування громадських активістів, що стали на захист істини.
Ще одна задача лежить уже в юридичній площині. Судове рішення від 25 грудня відкриває новий простір для ведення кримінального провадження за фактом зруйнування дошки філологові світової слави. Кость Черемський, віце-президент Фонду національно-культурних інціатив ім. Гната Хоткевича, каже, що Фонд буде домагатися ретельного розслідування та притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які причетні до знищення меморіальної дошки.
Нагадаємо, що коли 2013-го року троє невідомих чоловіків розбили і забрали пам’ятний знак, харківський міський голова Генадій Кернес заявив, що міські комунальні служби до знищення дошки не причетні. Він припустив, що за цим могли стояти “націоналістично налаштовані організації”. До вересня 2014-го року слідчі Дзержинського райвідділку МВС братися за розслідування кримінального провадження відмовлялися.
Детальнішою інформацією з вами поділиться
Вікторія Склярова, координатор “Українського Клубу Слобідчини”,
+380 95 881 40 88, [email protected]
Хронологія подій навколо меморіальної дошки Юрію Шевельову:
* 2011: в Харківській філармонії презентує книжку Оксана Забужко — її листування із Юрієм Шевельовим. Вона наголошує: «Харків дав Україні й світові у трьох століттях своєї культурної історії трьох сумірних видатних людей: у ХVІІІ столітті — Григорія Сковороду, у ХІХ — Олександра Потебню, у ХХ — Юрія Шевельова».
* 2011: Харків’яни створюють ініціативну групу щодо поширення ідей Шевельова, подають клопотання Харківській міськраді щодо дозволу на встановлення дошки.
* 6 липня 2011 року харківський міський голова Геннадій Кернес видає розпорядження № 2928 “Про встановлення меморіальної дошки”.
* 2012: у Клубі письменників презентують книжку Шевельова «Триптих про призначення України»; ініціативна група починає збір коштів на дошку.
* Березень 2013: Сергій Жадан з гуртом “Ойра” проводять благодійний концерт для збору коштів на виготовлення та встановлення дошки.
* 3 вересня 2013 року дошку урочисто відкривають, 5 вересня освячують.
* 13 вересня 2013 Антифашистський комітет Харківщини звертається до міського голови з вимогою скасувати дозвіл на встановлення дошки. За регламентом для заборони дошки своє рішення спочатку мала скасувати Топонімічна комісія. Вона не збирає кворуму, та все ж виносить рішення.
* 25 вересня 2013 відбувається сесія міськради. Напередодні Харківське історико-філологічне товариство та окремі громадяни подають ряд звернень до міського голови з проханням дошку не чіпати. Міська рада більшістю голосів рекомендує міському голові скасувати рішення про встановлення дошки. Того ж дня, ще до офіційного оголошення рішення міськради, дошку по-варварськи вирубують зі стіни невідомі люди. Міліція “не бчить складу злочину”.
* Листопад 2013. На одному з перших мітингів харківського Євромайдану студент випускного курсу Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого Ростислав Небельський повідомляє, що подав позов до Дзержинського районного суду з вимогою визнати незаконним скасування рішення харківського міського голови про встановлення меморіальної дошки. Суд першої інстанції визнає рішення правомірним.
* У наступні місяці Небельский продовжує судову боротьбу, звертається з апеляційною скаргою до Харківського апеляційного адміністративного суду, але й там не має успіху. Небельский звертається з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду, який повертає справу на повторний розгляд до суду першої інстанції (з огляду на те, що суди не перевірили правомірність рішення цієї комісії, не врахували покази свідків позовної сторони).
* 2 вересня 2014: справу знову розглядає суд першої інстанції і підтверджує старе рішення. Небельский знову звертається до Харківського апеляційного адміністративного суду.
* 25 грудня 2014 року на відкритому засіданні Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду виносить постанову про задоволення позову Ростислава Небельського щодо визнання незаконним рішення Харківської міської ради від 25 вересня 2013 року «Щодо меморіальної дошки Шевельову» і винесеного на підставі цієї ухвали розпорядження Харківського міського голови.