28 грудня 2014 року відбулось Народне Віче. Організатор – Євромайдан Харків. Зі своїми наметами також брали участь в акції партії Правий Сектор Харків і Свобода, полк Азов. В наметі Товариства сприяння оборони демонстрували мешканцям міста зразки стрілецької зброї, та тренували у перехожих навички із розбирання-складання АК-47. Відкрила Віче співкоординатор Харківського Євромайдану, відомий волонтер Ярина Чаговець, що розповіла про плани святкування Нового року на Харківському Євромайдані. Підвів підсумки тижня співкоординатор Харківського Євромайдану Ігор Рассоха. Серед позитиву він назвав початок діяльності Громадської ради при податковій адміністрації, та продовження роботи Громадського штабу оборони, до якого приєднались низька серйозних організацій (Східний Корпус, ультрас, “Група Лева”), до негативу – те, що 24 грудня, під час сесії міської ради Геннадію Адольфовичу вдалось знову зіштовхнути патріотичну громадськість Харкова з міліцією. В перш за все провина за це лежить особисто на Кернесі, але і дії керівництва самої міліції викликають багато питань. Безпосередньо події 24 грудня проаналізував представник Демократичного Альянсу Євген Лісічкін. Як він зазначив, першою причиною всього буди провокаційні дії самої місцевої влади, яка вже о 6 ранку нагнала в будівлю міської адміністрації кратос, гріфон, беркут, та якісь невідомі підрозділи. До того ж на всіх входах стояли по п’ять кордонів міліції. Отже, Кернес задумав, а обласна міліція виконала. Тобто міський голова чужими руками забезпечив свою безпеку. Тим часом рішенні міська рада на 36 сесії ухвалила сумнівні рішення. Щоб таке не повторилася, на думку Євгена Лісічкіна, треба розмовляти з командирами батальйонів Харків-1 і Слобожанщина, а основні претензії спрямовувати до того, хто віддавав наказ, а саме до начальника обласного управління МВС Дмітрієва.
Розповів активіст і про відмову представникам громади у праві присутності на сесії. “Мені прийшла відповідь з Харківської міської ради на мою заяву бути присутнім на сесії 24 грудня 2014 року. Великою оригінальністю відповідь з Харківської міської ради не відрізняється. Ці відмовки вже чули до мене не один десяток людей, які хотіли відвідати сесію міськради особисто.
Отже, розглянули досить оперативно, вже 23 грудня відповіли, правда поштою і в підсумку відповідь прийшла в п’ятницю ввечері, тобто 26-го числа, хоча я вказував свій телефон, але передзвонити не спромоглися. Як, вам логіка людей, які працюють у міськраді ??? Відправити 23-го по пошті, знаючи, що відповідь дійде в кращому випадку в п’ятницю, через два дні після сесії.
Посилаються на п.6 ст.6 Регламенту Харківської міської ради. Цей пункт статті 6 Регламенту, як раз і не відповідає п.16 ст.46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та п.4 ст. 3 Закону України “Про доступ до публічної інформації”. Саме, приведення п. 6 статті 6, а також окремих пунктів статті 2 і 7 Регламенту у відповідність з цими Законами України і було однією з вимог політичної партії ДемАльянс 24 грудня 2014 року. Саме, це ми і вимагали і вимагаємо від Харківської міської ради. Саме, цю вимогу, а також дві інших я і збирався прочитати депутатам міськради, якби ініціативну групу з 5 осіб пропустили б всеж-таки на сесію міськради і дали б виступити. П.6 статті 6 Регламенту міськради (Кількість запрошених осіб для участі в пленарному засіданні обмежується тільки кількістю місць у залі пленарного засідання.) – це головна причина, по якій зазвичай Харківська міська рада відмовляє у відвідуванні сесій міськради. Як, видно в цьому пункті вказана причина. Однак причини в законодавстві чітко позначені, а саме – закрите засідання сесії міської ради; розгляд окремих питань у порядку денному сесії міськради в закритому режимі; обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та Законами України може бути введено лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану. Не одна з цих причин не могла перешкодити мені 24 грудня 2014 відвідати сесію міськради. Тобто, причин, які прописані в Конституції і Законах України не було. Втрутилася причина, яка суперечить Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Причину, яку придумала місцева влада в Харкові і внесла до Регламенту міськради. Згідно п.3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Констітуцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Констітуцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим – також нормативно-правовими актами Верховної Ради и Ради міністрів Автономної Республики Крим, прийнятих у межах їхньої компетенції.). Харківська міська рада не є особливою і діяти на підставі Регламенту, який в деяких пунктах суперечить Законам України не може і не повинна. А, вона все одно діє.
Також у відповіді, вказано, що, крім депутатів міськради, на сесіях присутні запрошені особи, які мають відношення до розгляду внесених на сесію питань, а також представники ЗМІ. І, саме мою заяву на відвідування сесії розглядали виходячи з того, що я можу бути присутнім чи ні на сесії тільки в якості запрошеної особи Але, у своїй заяві я робив акцент саме на тому, що я бажаю відвідати сесію, як громадянин України, а не виключно, як запрошена особа. Розглядаючи мою заяву, була здійснена принципова помилка у визначенні категорії присутніх на сесії. Сказано, про те, що на момент моєї заяви всі місця вже розподілені були між категоріями, які я назвав раніше і категорії “громадяни України” там немає. Для цієї категорії взагалі в Харківській міській раді на сесіях місця не призначені. Але, в той же час в Регламенті Харківської міської ради в п. 2 ст. 3 (У ході відкритого засідання міської ради в залі засідань мають право бути присутніми, крім депутатів, міського голови, секретаря міської ради, посадові особи органів виконавчої власти, посадові особи виконавчих органів міської ради, акредитовані журналісти, що здійснюють телевізійну та фото- зйомку, члени делегацій, що знаходяться в міській раді з офіційнім візітом, ГРОМАДЯНИ, а такоже особи, запрошені до участі в засіданні сесії міської Ради в порядку, визначеному статтею 7 цього Регламенту.) така категорія є. П. 16 ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” взагалі не ділить громадян України на категорії. Тому і відповідь не може бути коректною.
Всі місця були розподілені, але в тих списках, в яких були зазначені особи, які подали заяви і їм було відмовлено у відвідуванні даної сесії мене теж не виявилося, хоча у відповіді визнають, що мою заяву отримали.
Цікаво і примітивно одночасно, Харківська міська рада, розуміючи, що порушує Закон України, виправдовується і намагається переконати всіх, що і так робота місцевої влади відкрита і прозора. Трансляції на телеканалах “7 канал”, “Фора”, Харківської обласної державної телерадіокомпанії “, в мережі Інтернет та широке висвітлення в інших ЗМІ. Саме, такий набір надали у відповіді. І, вважають, що це дозволяє їм, не виконувати Закон України. Просто абсурд – виправдати не допуск громадян України на сесію, тим, що є трансляції по телевізору та в Інтернеті.
І ще, в мережу виклали списки тих, хто міг бути присутнім на сесії міськради 24 грудня. Місця, які призначені для громадян України на сесіях міської ради постійно займають одні й ті ж самі люди, які нібито перші подають заяви. Це – представники ветеранських, антифашистських або студентських організацій, які близькі до людей з фракції Партії Регіонів в міськраді або особисто до Харківського міського голови. Тому – заява про те, що є бажання бути присутнім на сесії міськради – по-перше НЕ регламентована Законом, вона НЕ потрібна, а по-друге – це договірний матч Харківського міського голови з сателітними організаціями”. Також, Євген Лісічкін зазначив, що цю ситуацію потрібно розглянути на Громадському штабі оборони. Як стало відомо по цім подіям не лише прокуратура відкрила справу праву проти міліції за перевищення службових повноважень, але і міліція проти активістів за статтею хуліганство і вже починається пресинг активістів. Нагадаємо, також, що миттєвою реакцію міської влади на події 24 грудня був вибух в меблевому магазині на вул. Римарській, що належить одному із найактивніших учасників акції! Як зазначив, Ігор Рассоха відтепер основним гаслом Харківського Євромайдану має стати “Харків без Кернеса”, що і є основним нашим завданням!
З музичними привітаннями виступили Андрій Соснов (м. Макіївка, Донецька область), який виконав три патріотичні пісні “Українка”, “Присвячення Шевченко (автор – Павло Тютюннік), “Є на світі воля..” (П. Тютюннік, Т. Шевченко), та Євген Фріман (Клуб Візбора).
Згодом учасники Ходою вирушили Ходою до СБУ, де оголоси свої вимоги. Серед них, чому СБУ не розслідує діяльність керівництва Обленерго (відключення насосних станцій та Коксохіма), яку можна вважати загрозою національної безпеки. Чому, під час війни, в Україні ще діють російські банки, які фінансують терористів. Виконавши Гімн України активісти повернулися назад на Майдан Свободи, де і завершилась акція.
Разом і до кінця! Слава Україні!
Сурен Кочарян
Євген Лісічкін
Товариство Сприяння Обороні України