30 жовтня 2015 року в Харківському кризовому інфоцентрі відбулась прес-конференція, присвячена проекту подолання стереотипів між регіонами, його цілям та пропозиціям. підготовлених та вже відправлених в профільні міністерства та міські ради. Спікери: Ярослав Ланецький – голова Харківської обласної студентської ради, Даляль Катерина Мутазаккі – Студентська Рада Харківського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, Маша Костромицька- активіст громадської організація ELSA, студентка 4 курсу НЮАУ Ярослава Мудрого, Іван Кукушкін – активіст.
Завдяки громадській організації «Молодіжна Альтернатива»*, заснованої понад 20 років років тому з метою залучення молоді до участі у політичному житті України шляхом організації стажувань у органах влади (Верховній Раді, органах місцевого самоврядування), формування нового покоління політиків для незалежної України, просуванні ідей і цінностей демократії у молодіжне середовище, активізації громадської участі (а конкретно участі молоді) в політичному процесі, харківським активістам вдалося побувати в західних областях України. Вони відвідали такі міста, як Луцьк, Тернопіль, Хмельницькій, Львів, та інші. Студенти з різних областей України активно обговорювали різні актуальні питання разом з представниками місцевої влади.
Основна пропозиція, як зазначив Ярослав Ланецький, – залучення молоді до формування та реалізації державної та регіональної молодіжної політики. 22 листопада в Києві як раз будуть розглядати новий формат державної молодіжної політики. На нараду запрошені молодіжні та громадські активісти. Ярослав Ланецький впевнений, що необхідно проводити відкритий конкурс до відповідних департаментів місцевої влади за участю молодих активістів, які готові взяти на себе відповідальність.
Недавні події 2013 року (Революція Гідності), за словами Маші Костромицької, дали зрозуміти, що молодь є суттєвим джерелом суспільних змін, яка може зробити щось якісне краще. Нажаль на тепер молодь до кінця цього не розуміє. Подібні спілкування, як під час поїздки, допомагають активізувати громадську позицію, яка має проявлятися щодня з метою змін не з гіршого (як було), а з того що є навпаки на краще. Цьому, як раз і сприяє “Молодіжна Альтернатива”.
Іван Кукушкін розповів про програму “Єдність та Різноманіття”, яка дозволяє своїми очима побачити різні регіони України та зруйнувати стереотипи, які існують в суспільстві. Як раз молодь може їх успішно подолати. Ці стереотипи, на його погляд є результатом політичних маніпуляцій і нав’язуються через ЗМІ. Основний стереотип – це поділ України на Східну та Західну. Не має Східної та Західної України – є Схід та Захід (географічні поняття – ред.) Єдиної України! Про що не слід забувати!
Програма “Єдність та Різноманіття” також дозволяє дізнаватись про інновації в інших містах. Наприклад, в Чернівцях діє система голосових повідомлень в автобусах про зупинки та визначні місця українською та англійською мовами. Порадувала також відкритість бюджету – можна спокійно подивитись скільки коштів витрачено на тій чи іншій об’єкт, школу, або дитячий садок. На відміну від закритості від громади Харківської міської ради (ред.).
Як зазначила Даляль Катерина Мутазаккі, її особливо вразила та відкритість і взаємодія між місцевою владою та громадськими активістами Заходу України, Зокрема, на районному рівні. Наприклад, Здолбунівський район. Активістці дуже хотілось, щоб так було й в Харківській області.
В програмі стажування в місцевих органах влади можуть брати участь як студенти, що вже проявили свою громадську активність, так і ті, що тільки прагнуть до цього. В рамках проекту також для активістів в Києві проводяться тренінги сертифікованими тренерами з Академії державного управління, КВУ та інших установ. Цього року стажування тривали чотири місяці, але їх термін в подальшому може збільшитись.
Дуже складною проблемою, на погляд учасників прес-конференції, є підвищення політичної активності молоді, постійна низька явка якої на вибори багато в чому і приводить до таких поганих результатів, що ми маємо. З одного боку необхідна плідна роботу молодіжних та громадських організацій, демонстрація відкритості влади, а з іншого – поки молодь сама не зрозуміє (на ментальному рівні – ред.) , що сам від неї залежить майбутнє країни, їх власна доля нічого не зміниться!
Разом до Перемоги!
Слава Україні!
© “Євромайдан Харків”, Сурен Кочарян