Лікарі-добровольці вимагають права рятувати життя військових. Перший добровольчий мобільний шпиталь імені Пирогова працює в зоні АТО з грудня 2014 року. Першим містом, де стали до роботи медики, було Курахове. Нині через Добровольчий шпиталь пройшли вже 7000 людей – тут і консультації, і надскладні хірургічні втручання. Зараз же співзасновники проекту прагнуть продовжити роботу, але, як говорять самі, мають боротися з бюрократією.
Перший добровольчий мобільний шпиталь ім. Пирогова як товариство волонтерів, у більшості медиків, з’явився ще під час подій на Майдані. Точкою ж відліку роботи вже як відомого на передовій проекту ПДМШ стали набагато пізніші події.
“Сам шпиталь став своєрідною відповіддю на виклик Іловайська. Коли Міністерство оборони оприлюднило першу офіційну статистику СКЛ 30% поранених бійців померли, тобто їх не вдалося врятувати. 33% поранень – кожен третій загинув. При том що натівський стандарт – 3%.”, – розповідає Друзенко.
Причина такого високого рівня смертності, за словами Геннадія Друзенка, тоді була єдина – довгий шлях від поля бою до фахової меддопомоги. Тож волонтери вирішили привезти медицину якомога ближче до лінії фронту. За півтора роки через Шпиталь пройшли 200 медиків із різних областей. ПДМШ співпрацював із Попаснянською районною лікарнею, центральною лікарнею Новоайдарського району, амбулаторіями низки сіл, зокрема Трьохізбенки. Тож більше 7000 пацієнтів в зоні АТО познайомилися з Першим мобільним.
У цій цифрі допомога від консультацій до складних операцій, що врятували поранених військовиків від ампутацій кінцівок. Але, працюючи, цивільним лікарям довелося зіткнутися з правовими колізіями.
” У нас, на жаль, є ще один фронт, з яким ми постійно воюємо, це фронт бюрократії. Яка замість того, щоб допомагати, сприяти чи хоча б не заважати всіляко перешкоджають цьому проекту. Оскільки навідміну від паромедика, який може сісти в швидку і поїхати привезти бійця. Хірург-травматолог, анестезіолог не може зайти в операційну. Ніякий при цьому головний лікар цього не дозволить, бо якщо немає відрядження, немає дозволів”, – продовжує Геннадій.
Натепер добровольці з шпиталю ім. Пирогова хочуть вирішити ще одну правову проблему.
“На сьогодні у нас просто іде дискусія, яка дійшла, на жаль, абсолютно абсурдно до рівня Турчинова, Ради національної безпекита оборони – чи можуть цивільні лікарі-добровольці надавати медичну допомогу в розташуванні військових частин. Позиція МОЗу залізна, що – в лікарні ще куди не йшло, нехай буде. Але якщо це розташування військової частини – ні”, – доповідає Друзенко.
Разом із цим 77 лікарів ПДМШ нагороджені Міністром оборони, медалі та ордени від Президента мають 2 десятки медиків Шпиталю.
Джерела:
Рух Валентина Наливайченка “Справедливість” – Харківська область
http://www.visti.tv/new.aspx?newsid=42883
Відео “Телеканал новин Вісті”: