30 листопада 2015 року в Харківському кризовому інфоцентрі відбулась прес-конференція Агентства ООН у справах біженців і громадської ініціативи «Станція Харків» про роботу мобільних бригад в Харківській області в рамках проекту «Станція Регіон». Спікери: Аслак Сулумсмуен – голова польового офісу Управління Верховного комісара ООН у справах біженців у м. Харків, Аліса Вєнєвцева – координатор проекту «Станція Регіон», Ольга Авєріна – юрист-консультант проекту «Станція Регіон».
Станція Харків ще до початку проекту надавала якісні послуги вимушеним переселенцям в Харкові, зазначив Аслак Сулумсмуен. Відтепер юридична, психологічна та матеріальна допомога окрім Харкова стала доступною для понад 200 тисяч переселенців, які проживають у віддалених місцях Харківської області. З цією метою підтримано один регіональний пункт в Ізюмі, та відкрито ще 4 пункти в області (Балаклія, Барвінкове, Куп’янськ-Вузловий, Чугуїв). Організовано роботу трьох мобільних бригад (Ізюм, Чугуїв, Харків). Чугуїв стартував 9 липня, Ізюм – 22 липня, а Харків – 1 вересня. Вони виїжджали за встановленим розкладом у віддалені населені пункти області та надавали безкоштовні консультації громадянам – юридичні, психологічні. Також в роботі бригад були передбачені екстрені виїзди, що дало змогу швидко реагувати на окремі нестандартні ситуації. Для віддалених населених пунктів розроблені інформаційні брошури і бюлетені. З початку реалізації проекту було надано понад 27 тис. консультацій. Охоплено 27 районів Харківської області (241 населений пункт). Вже було здійснено 178 виїздів. “Але найбільше вражають не самі цифри, а те, що завдяки таким виїздам ми отримали реальну інформацію щодо становища в області, а також змоги виявити індивідуальні складні випадки та надати допомогу. Тому можу офіційно заявити, що продовжувати роботу за цим напрямком просто необхідно. Ще рано відпочивати”. – зазначила Аліса Вєнєвцева.
Результатом такої діяльності стало зміцнення потенціалу громад та родин, які отримали достатньо інформації й інших видів підтримки для того, щоб приймати виважені рішення щодо свого майбутнього.
Проект реалізується з 1 липня по 31 грудня 2015 року за підтримки УВКБ ООН. Бюджет складає близько 2 мільйонів гривень.
Серед виявлених проблем основними є житлова та працевлаштування. Так, наприклад, в селі Рубці було виявлено 6 родин, які мешкають в наметах. Завдяки Станції Харків на протязі 2 тижнів ці сім’ї були переселені в нормальні житлові умови, де вони зможуть перезимувати. Їм буде надана також фінансова допомога для підготовки до зими. Мобільною бригадою Ізюма було виявлено поселення з 800 переселенцями, більшість з яких не отримують ніякої допомоги, навіть соціальної, бо проживають дуже далеко від великих міст. Потребують гуманітарної допомоги і переселенці Вовчанська. У багатьох з них просто не має коштів на квіток, щоб доїхати до Харкова, особливо у матерів з маленькими дітьми, яким складно добиратися.
На кожному із пунктів допомоги проводиться моніторингове дослідження не тему “Дискримінація ВПЛ”, о результатах котрого буде повідомлене наприкінці грудня.
© “Євромайдан Харків”, Сурен Кочарян
Відео сайту: