Loading...

Старі обстріли та нові братські могили: Як жили деокуповані харківські території з 19 по 25 вересня

Старі обстріли та нові братські могили: Як жили деокуповані харківські території з 19 по 25 вересня

Життя потроху повертається на деокуповані території. Але труднощі з вигнанням окупантів не завершуються. В містах та селах немає світла, води та зв’язку. Там все ще залишаються міни, які несуть смертельну загрозу. І там продовжують знаходити нові катівні та братські могили, чергові докази злочинів російських окупантів.  

19 вересня у звільнених Ізюмі та Балаклії рятувальники вилучили понад тисячу російських боєприпасів. Особливо багато мін ПФМ-1. Їх ще називають “пелюстками”. Попри таку невинну назву, це дуже небезпечний вид мін. Зокрема тому, що їх дуже важко виявити металодетекторами. ПФМ-1 заборонені усіма міжнародними конвенціями, хоча росіян це, звісно, не спиняє. На жаль, не всі міни знаходять сапери. Так, в деокупованій Цупівці двоє чоловіків підірвались на такій знахідці. Сталося це в той момент, коли вони поверталися до села на авто. На щастя, чоловікам вдалося вижити. 

Загалом, вже 12 тис. кв. км Харківської області потребують розмінування. Росіяни дуже активно використовували протипіхотні міни. Їх залишилось чимало  вздовж доріг, що ускладнює пересування техніки і населення. Але були і хороші новини. Так, у районі Кам’янки ЗСУ знищили десять одиниць військової техніки та понад десятка окупантів. 

Станом на 20 вересня жителі селища Козача Лопань залишились без газу, світла і зв’язку. Мережі відремонтують тільки після розмінування. Жителям пропонують перезимувати в інших регіонах. Але більшість не хоче виїжджати. За перші три дні після деокупації селище покинули близько 200 людей. Інші ж кажуть, що найстрашніші часи вони вже пережили. Також в Козачій Лопані виявили ще дві катівні росіян. Окупанти катували місцевих жителів у підвалах залізничного вокзалу та місцевого магазину. Вони піддавали людей тортурам, фізичному та психологічному насиллю. 

21 вересня у звільненому Куп’янську правоохоронці виявили нову катівню. Її росіяни облаштували у відділку поліції. Вони піддавали людей фізичному та психологічному насиллю. У камер на чотири особи російські найманці утримували понад двадцять людей. За словами потерпілих, вони спали по черзі, тому що місця не було.

Росіяни також воюють з українською культурою. Так, під час окупації Балаклії вони перебирали книжковий фонд центральної бібліотеки. Окупанти спеціально відбирали українські книги для подальшого знищення. У вогні мали опинитися також українські переклади іноземних авторів. Також під час окупації росіяни пошкодили тисячолітніх половецьких баб поблизу Ізюму. Це памʼятка сакрального мистецтва, що залишилася від давніх половців. 

На жаль, частина Борівської громади все ще перебуває в окупації. У селищній раді кажуть, що російські військові поводяться агресивно з місцевими жителями. У людей забирають мопеди, велосипеди та інший транспорт. На окупованих територіях дефіцит продовольчих товарів та ліків. Люди налякані бойовими діями та намагаються виїхати, але дорога надзвичайно небезпечна. Дістатися на звільнений берег чи передати гуманітарну допомогу неможливо. 

На російській міні в районі села Гракове підірвалися фахівець ДСНС та двоє працівників “Харківобленерго”. Один з них загинув, інших госпіталізували. Протягом 21 вересня у Куп’янському районі внаслідок обстрілів постраждали п’ятеро людей, серед яких 13-річний хлопчик. Його стан медики оцінюють як важкий. 

Центральна частина Ізюма майже повністю зруйнована російськими обстрілами. А на території громади знаходять нові місця поховань. Такі захоронення є не в одному місці. Раніше вважалося, що після російської окупації в Ізюмі було тисячу жертв. То зараз ця цифра може тільки зрости.  

Росіяни скинули дві 500-кілограмові авіабомби на житлові масиви деокупованого Куп’янська. 22 вересня правоохоронці виявили парашутовані бетонобійні авіабомби ФАБ-500. Довжина бойового заряду осягає понад два метри. Окупанти скидали бомби прямо на будинки. Того ж дня підрозділи Сил оборони відбили ворожу атаку в районі Куп’янська. Протягом доби окупанти обстрілювали Харківщину з танків, мінометів та артилерії. У Куп’янську двоє семирічних дітей отримали поранення. Внаслідок обстрілу поранення також отримала 72-річна жінка. ня. 

23 вересня СБУ затримала двох жителів Куп’янська, які добровільно працювали у “правоохоронних органах” окупантів. Також затримали жінку,  яка передавала росіянам списки учасників АТО та ООС, активістів проукраїнських організацій та просто патріотів. У Куп’янському районі 24 вересня через російські обстріли семеро людей отримали поранення. А в Козачій Лопані знайшли чергову братську могилу.

25 вересня в Ізюмі знайшли ще два масові поховання з великою кількістю тіл. Це маленьке містечко, в якому окупанти масово ховали вбитих українців. Таких місць щонайменше три. Зокрема, там були закатовані та вбиті цілі сім’ї.

Друзі, наша волонтерська група «Намет «ВСЕ ДЛЯ ПЕРЕМОГИ»» комплексно допомагає як військовим, так і цивільним та їх чотирилапим друзям. На нашому рахунку і допомога необхідними речами, і евакуація мирних мешканців з-під обстрілів. Сам намет встановлено 14 вересня 2014 року на Майдані Свободи. Там він знаходиться і до сьогоднішнього дня. Наш намет пережив величезну кількість подій включно з вибухом російської крилатої ракети. І ми існуємо не тільки як символ, але і як дієва волонтерська група. У нас є власні сторінки в мережах Instagram, Telegram та Facebook. Для забезпечення подальшої нашої діяльності нам потрібна допомога як військовою амуніцією, так і грошима.

Карта гривня

5375 4141 2135 2602

Монобанк

Карта і IBAN доллар

5375418811247535

IBAN: UA413220010000026204326499947

Карта і IBAN євро

5375419907242356

IBAN: UA423220010000026203326495113

Поповнення за посиланням

https://send.monobank.ua/2FkLccw1Zc

PayPal

[email protected]

Борис Редін

P.S. Про потреби можна прочитати тут