14 серпня 2015 року в Харківському кризовому інфоцентрі презентували громадський проект перейменування вулиць, площ, районів міста згідно з законом про декомунізацію. Спікери: Марія Тахтаулова – історик, координатор проекту «Харківська топонімічна група», Дмитро Пилипець – голова Харківського обласного об’єднання ВУТ «Просвіта», Сергій Жуков – історик, координатор проекту «Харківська топонімічна група».
Експертами “Харківської топонімічної групи” було нараховано 281 топонім, які потребують перейменування. Вперше за все це стосується назв, які увіковічують більшовиків, радянських діячів, що причетні до злочинів червоного терору та тоталітарного режиму, а також мають пропагандистський характер. Серед них 5 парків і скверів, 5 станцій метро та 8 районів міста Харкова.
До складу групи входять професійні історики, зокрема спеціалісти з топоніміці. Вже 3 місяці діє інтернет-проект. За цей час подано понад 700 пропозицій щодо перейменувань, які були враховані експертами.
Серед основних принципів є врахування історичної самобутності, автентичних назв, які за радянські часи були майже забуті. Проте, не слід повертати відверто імперські назви. Також необхідно розуміти, що зникли деякі об’єкти, що мали відношення до історичних назв вулиць. Тому вул. Петровського (раніше – Басейна) пропонують назвати іменем Анни Ярославівни. Експерти враховували і ті топографічні ансамблі, які вже склалися. Щодо імен, то перевага надавалась харків’янам, які не використовувались в радянській топоніміці та забуті імена. Приділяли увагу і об’єктам, які знаходиться на цих вулицях. Так, проспект Леніна пропонують перейменувати в проспект Науки. Оскільки там зосереджено багато навчальних закладів, наукових установ, і станція метро “Наукова”. Враховувались також рельєф і природна місцевість. Так вул. Тимурівців пропонують назвати Стадницькою у зв’язку зі знаходженням там Стадницького яру. Не розглядались пропозиції, щодо імен живих людей, бо це заборонено законом. Також діє інструкція міської ради, що має пройти 10 років після смерті людини до того часу, як її можна буде увіковічнити. Ця інструкція напряму стосується як Героїв Небесної Сотні, так і воїнів, які загинули у війні на Донбасі. Тому пропонують площу Руднєва перейменувати майдан Героїв Небесної Сотні. Серед інших назв, які можуть з’явитися в Харкові є ти, що символізують Україну – площа Єдності, площа Соборності, майдан Незалежності. Станція метро Радянська має, на думку експертів, врешті решт отримати назву Конституції.
Напрацьовані Харківською топонімічною групою матеріали будуть наступного тижня передані до міської ради. Координатори групи будуть контролювати подальшу долю проекту і сподіваються на підтримку громадськості.
Разом до Перемоги!
Слава Україні!
© “Євромайдан Харків”, Сурен Кочарян
Відео сайту: Декомунізація. В Харкові презентували проект перейменування вулиць, районів міста та станцій метро