Минулого разу психолог та психотерапевт Сергій Угрюм пояснив, як війна впливає на ментальне здоров’я людини. А цього разу він розповість про способи подолання щоденного стресу.
«Звісно, якихось рецептів чи однозначних відповідей тут не існує, – пояснив Сергій Угрюм. – Не буде чарівника, який все змінить помахом чарівної палички. Ніхто не зробить цю роботу за нас. Ми вимушені робити це самостійно. Можливо, зі спеціалістом, з друзями чи близькими. Ми повинні зрозуміти, що людина, про яку потрібно дбати у першу чергу – це ми самі. Розуміти, що відбувається з нами, які у нас потреби, які негативні почуття. Тобто стати для себе такою близькою людиною, яку ми дуже сильно любимо і якій хочемо допомогти».
Щоб краще себе зрозуміти, потрібно встановити діалог із собою. Зокрема ставити такі питання: «Що зі мною відбувається?», «Яка ситуація зараз?», «Як я себе почуваю?», «Що мене бентежить?». А коли потрібно – дати якусь пораду, попіклуватися про себе. Тобто стати для себе людиною, яка може підтримати і допомогти. А от чого не варто робити, так це розчинятися в допомозі оточуючим в намаганні втекти від власних переживань. По-перше, це не буде супер-ефективна допомога. Адже так людина проектуватиме власні проблеми на оточуючих. А по-друге, всі ці почуття рано чи пізно до неї повернуться. Тільки тоді людина вже буде надто виснажена. Це як в літаку: спочатку треба вдягнути маску на себе, а вже потім – на дитину. Потрібно вміти допомагати собі хоча б для того, щоб знаходитись в ресурсному стані. А з нього вже можна допомагати іншим.
Війна руйнує дуже багато зв’язків, зазначає психолог. Навіть між рідними людьми. Тому дуже важливо вибудувати стосунки з близьким оточенням. Ну і не забувати про зв’язки з новими людьми. Це також непогано підтримує у важкі часи. Як розповів Сергій Угрюм, ситуація війни у деяких людей провокує стан розщеплення. Їх мислення стає чорно-білим без жодних відтінків та нюансів. Коли існує тільки однозначно чорне та біле, хороше та погане, правильне та неправильне. А також єдина однозначно правильна точка зору. Такі люди навіть думають, що навколо всі вороги в якомусь сенсі. Тому вони можуть атакувати оточуючих просто тому, що не зійшлися поглядами.
«Також ми повинні формувати зв’язки між нашими діями, – розповів Сергій Угрюм. – Наприклад, ми хочемо знайти нову роботу. Сьогодні ми написали резюме, завтра пошукали вакансії, якось зорієнтуємось на ринку праці. А післязавтра можемо розсилати резюме. Тобто ми робимо такі послідовні дії. А це дуже важливо зараз. Ми починаємо робити зв’язки між різними частинами реальності. Це дуже нам допомагає».
Також важливо усвідомлювати, що в умовах війни у людини інший ресурс. І навіть звичні обов’язки можуть сильно обтяжувати. Тому доречно буде поділити якесь складне завдання на частини. Як вже вищезгаданий пошук роботи, наприклад. А коли навіть невеличкі дії даватимуть якийсь результат, це мотивуватиме рухатись вперед. Навіть якщо людина просто купила сусіду ліки чи зателефонувала друзям. Такі прості дії можуть тримати на плаву. Ну і не варто забувати себе вчасно похвалити – це також допомагає.
Також поширена проблема в умовах війни – це тривога. У тому числі породжена відчуттям невизначеності. Тому психолог радить проаналізувати причини тієї тривоги – чи реальна вона чи, навпаки, трохи надумана? Варто увімкнути критичне мислення і зрозуміти, чи ми дійсно зараз можемо змінити ситуацію. Або наразі цим не варто перейматися. Такий підхід точно полегшить життя.
«Як сказала Скарлет О’Хара: «Я подумаю про це завтра», – зазначив Угрюм. – Тобто це також вміння відстрочити те, на що ми не можемо повипливати. А матимемо змогу через якийсь час. Ми даємо собі право подумати про це пізніше. І піклування про себе, уважне ставлення – це також допомагає впоратися з тривогою та невизначеністю. Потрібно зрозуміти, що ми дійсно не можемо все контролювати. Світ настільки великий, настільки багато в ньому відбувається різних подій».
Варто дозволити собі робити якісь малі кроки. Контролювати те, що в наших силах. І не будувати далекосяжні плани чи намагатися охопити те, що насправді від нас не залежить. Також варто відслідковувати власні почуття та емоції. Наприклад, сум, страх, гнів. І разом з тим не дати їм себе поглинути. Бо з того ж депресивного стану складно вилізти самостійно. А от вміння розрізняти та називати свої почуття, навпаки, дає можливість управляти ними. Також варто обмежувати себе в негативній інформації. Це про ту ситуацію, коли людина тільки прокидається та починає читати новини. І все ніяк не може зупинитися.
«Це падіння в певне переживання, – пояснив Сергій Угрюм. – Тому що ми читаємо, ми переживаємо ці гострі відчуття. Тому треба себе обмежувати в інформації. Так, певний час ми приділяємо увагу тому, щоб зорієнтуватися в подіях. А от присвячувати весь вільний час новинам не варто. Ви знаєте, людина стає залежною від адреналіну. В певний час ми розуміємо, що читання новин стає таким наркотиком. І тепер ми повинні прочитати щось дуже сильне, емоційне, трагічне. Ми стаємо залежними від сильних емоцій, пов’язаних з новинами».
Ще варто потихеньку готувати себе до мирного життя. Не забувати отримувати від чогось задоволення. Наприклад, від їжі, спілкування з друзями, перегляду кіно. Варто розуміти, що зараз люди знаходяться в дуже різних умовах. І це не наша провина, що комусь гірше, що хтось менш захищений. Якщо ми в безпеці, то потрібно це цінувати.
Війна також може оголити певні психологічні проблеми. Як зазначив психолог, у людини є така собі внутрішня деструкція. Певні деструктивні імпульси, які просинаються в умовах війни. Вона може проявитися в тому, що людина вариться в своїх почуттях та нічого не може робити. Або це можуть бути спалахи неконтрольованої агресії. Або ті ж намагання впоратися зі ситуацією за допомогою алкоголю та наркотиків. Такі зловживання також не дадуть порятунку. Тільки зроблять ситуацію ще більш катастрофічною.
«Кожен з нас може зробити хоча б щось невелике, – зазначив Сергій Угрюм. – І не хапатися за якісь великі проекти, які потім не потягне. Ми раціонально та критично оцінюємо свій ресурс, свою ситуацію. І дуже важливо зрозуміти, що кожен з нас унікальний – як в зовнішній, так і внутрішній ситуації включаючи наші ресурси. Тому не раджу дивитися на інших та копіювати їх. Наприклад, сусід їде в сусіднє місто та забирає звідти людей. І я також буду це робити. Ми маємо дати собі чесну відповідь – чи готові до цього? Сліпе копіювання чиєсь поведінки також не сприятиме подоланню ситуації».
Ще важливо встановлювати зв’язки з іншими людьми і толерантно ставитися до оточуючих. І розуміти, що в цій ситуації різні люди по-різному реагують. Варто з повагою, співчуттям та розумінням ставитися до різної поведінки. Бо в кожного своя ситуація, свій ресурс. І нам треба робити так, щоб це розщеплення, ця внутрішня агресія не призвела до того, щоб ми почали нападати на своїх близьких, на друзів. Тут важливо не губити критичного мислення. Не варто сердитися на людей за те, що вони можуть діяти та мислити не так, як ми звикли. Бо так можна втратити близьких. А стосунки зараз потрібно берегти. Навіть якщо це просте спілкування на рівні «як у тебе справи». Бо якщо воно стане регулярним, це також допомагатиме триматися на плаву.
Юлія Гуш
Друзі, наша волонтерська група «Намет «ВСЕ ДЛЯ ПЕРЕМОГИ»» комплексно допомагає як військовим, так і цивільним та їх чотирилапим друзям. На нашому рахунку і допомога необхідними речами, і евакуація мирних мешканців з-під обстрілів. Сам намет встановлено 14 вересня 2014 року на Майдані Свободи. Там він знаходиться і до сьогоднішнього дня. Наш намет пережив величезну кількість подій включно з вибухом російської крилатої ракети. І ми існуємо не тільки як символ, але і як дієва волонтерська група. У нас є власні сторінки в мережах Instagram, Telegram та Facebook. Для забезпечення подальшої нашої діяльності нам потрібна допомога як військовою амуніцією, так і грошима.
Карта гривня
5375 4141 2135 2602
Монобанк
Карта і IBAN доллар
5375418811247535
IBAN: UA413220010000026204326499947
Карта і IBAN євро
5375419907242356
IBAN: UA423220010000026203326495113
Поповнення за посиланням
PayPal
Борис Редін
P.S. Про потреби можна прочитати тут