Loading...

100-річчя бою під Крутами. План заходів у Харкові та фото-відео звіт

27336709_952823744872260_2474283478555752372_n

29 січня 2018 року в Україні на загальнодержавному рівні відзначатиметься 100 років бою під Крутами*. Для Українського народу цей бій став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.
Бій під Крутами відбувся біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва.  Битва тривала 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із учнів Київської юнацької військової школи імені Богдана Хмельницького та Помічного студентського куреня Січових стрільців (18–20-річні юнаки з Університету святого Володимира, Українського народного університету, Київської гімназії Кирила та Мефодія), добровольців із підрозділів Вільного козацтва з Ніжина. київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні.  Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність. Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».
100-річчю бою під Крутами присвячені низька заходів, які відбудуться в Харкові напередодні та безпосередньо в День Пам’яті, 29 січня 2018 року.

План заходів

25 січня, 19-00 –  гутірка на тему “Крути: 100 років боротьби. Запрошує Харківський осередок Молодіжного Націоналістичного Конгресу, , аби нагадати людям про ті значимі для України події.  Для участі заповніть анкету: https://goo.gl/forms/ixZhhGkxIBj0y2Tf1. За додатковою інформацією звертайтесь до Діма Комс.

27 січня о 16-00 – Історичне коло. Героям Крут присвячується. 29 січня 1918 р. відбувся бій під Крутами. Уряд УНР, опинившись без війська, кинув на протистояння з російською армією, кілька сотень студентів і гімназистів. Що сталося в цьому бою, про що мовчали його учасники і сучасники, чому він перетворився на потужний український “Міт” – запрошуємо поговорити про це на черговому засіданні Історичного кола. Організатор – БФ “Нація добра”.  Адреса: пр. Гагаріна, 20, оф. 1317а.
Подія: https://www.facebook.com/events/1557838740974574/

29 січня о 9-00 –  захід за участі військових Харківського гарнізону та ветеранів АТО до 100-річчя бою під Крутами.  Урочистості розпочнуться на плацу Національної академії Національної гвардії України (майдан Захисників України, 3). У шикуванні на плацу вишу візьмуть участь курсанти та викладачі академії, Харківського національного університету повітряних сил ім. І. Кожедуба, Інституту танкових військ імені Верховної Ради України НТУ «ХПІ», підрозділи Харківського гарнізону. У рамках заходу заплановане підняття прапора України, хорове виконання національного гімну та мітинг, участь у якому візьмуть учасники АТО. Після завершення заходу його учасники покладуть квіти до до каменю захисникам України на однойменній площі.
Джерело: 
http://kharkivoda.gov.ua/news/90802

29 січня о 16-00 – Вечір пам’яті героїв Крут. Запрошує Книгарня “Є” та Харківське об’єднання “Просвіта”. Модерує Ігор Алексєєв. Вхід вільний. У програмі: показ тематичних фільмів, лекція від професора Володимира Скляра, обговорення. Адреса: вул. Сумська, 3.
Подія: https://www.facebook.com/events/441365606279496/

29 січня о 19-00 –  Смолоскипний марш до 100-річчя Битви під Крутами. Активісти харківських осередків Всеукраїнського об’єднання «Свобода», «Національного корпусу», «Правого сектору», «Фрайкору» та інших націоналістичних та патріотичних організацій проведуть смолоскипний марш до 100-річчя чину Героїв Крут. Маршрут маршу пролягатиме вулицею Сумською, від майдану Свободи до майдану Конституції. Збір біля намету «Все для перемоги» на майдані Свободи о 19:00.
Подія: https://www.facebook.com/events/139056290099693/

 * Детальніше про бій під Крутами:
9 СІЧНЯ 2018 РОКУ ВИПОВНЮЄТЬСЯ 100 РОКІВ БОЮ ПІД КРУТАМИ
https://uk.wikipedia.org/wiki/Бій_під_Крутами

 

На сайті zozule4ka.com/main/305-by-pd-krutami-pvmyatay-geroyiv-krut-vrsh-prisvyachen-geroyam-krut.html є публікація:

БІЙ ПІД КРУТАМИ – ПАМ’ЯТАЙ ГЕРОЇВ КРУТ. ВІРШІ, ПРИСВЯЧЕНІ ГЕРОЯМ КРУТ

Бій під Крутами відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути, яка знаходиться під селищем Крути, поблизу села Пам’ятне, у 130 кілометрів на північний схід від Києва. Бій під Крутами між 4-тисячною більшовицькою армією Михаїла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків,тривав 5 годин. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. Пам’ятай Героїв Крут! Герої не вмирають!

У свій час Павло Тичина присвятив вірш Героям Крут

1454134141_t7hdsbhvria

Павло ТИЧИНА

ПАМ’ЯТИ ТРИДЦЯТИ

На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квитне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.

21 (8) березня 1918 р.

Залишити відповідь